09352949765

یادگیری زبان در یک ترم!!!

یادگیری زبان در یک ترم!!!

(نگاهی گذرا به چند سوال رایج در زمینه یادگیری زبانهای خارجی)

.

.

یک تجربه کوتاه…

در مدت زمانی که سعادت هدایت چند آموزشگاه در مشهد را عهده دار شده ام ، مراجعه کنندگان (بخصوص والدین) سوالات مختلف و گاها عجیبی را از بنده پرسیده اند که جا دارد در قالب یک یادداشت به آنها اشاره کنم، باشد که به یاد داشته باشیم.

– معمولا در اولین مراجعه فراگیران و والدین به یک آموزشگاه زبان و یا ملاقات انان با یک کارشناس آموزش زبان انگلیسی این سوال مطرح می گردد:

“چند وقت زبان بخونیم فول میشیم؟” (البته منظور از این فول ، Full است)

این سوال را می بایست با چند سوال پاسخ داد: چند سالته؟ ، چند وقته زبان میخونی؟ ، واسه چی زبان میخونی؟ ، اصلا منظورت از فول چیه؟ …

تحقیقات و تجربه نشان داده است اگر یک فرد بالغ از زمانی که یادگیری زبان انگلیسی را شروع میکند به مدت یک سال و در قالب کلاسهای ۳ روز در هفته در امر یادگیری مداومت ورزد، میتواند به قول معروف “گلیم خود را از آب بیرون بکشد” و اگر همین فرد حضور در کلاس را به مدت ۲ سال ادامه دهد ، میتواند ادعا کند که میتواند نیاز خود را به زبان انگلیسی براحتی برطرف سازد. (البته این امر اما و اگر های بسیاری دارد…)

– سوال دیگر که معمولا در قالب انتقاد مطرح میشود اینست که تنها با گذشت یک ترم والدین ادعا میکنند که چرا فرزندشان نمیتواند انگلیسی صحبت کند.

پاسخ این انتقاد در پاراگراف قبل مشهود است اما در جمله باید گفت که در یک ترم محال است بتوانید انگلیسی صحبت کنید پس تلاش بیهوده نکنید، لطفا!

– معمولا پرسیده میشود که بهترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی چه سنی است؟

امروزه در برخی مراکز در آمریکا به کودکان ۲ ساله نیز زبانهای فرانسوی و انگلیسی را آموزش می دهند، نکته قابل توجه اینست که ذهن یک کودک مانند یک لوح خام توانایی ضبط هر مطلبی را دارد پس باید توجه کرد که در سنین ۱ تا ۶ سال هر مطلب یا ترانه یا فیلمی را در دسترس کودکانمان قرار ندهیم. امروزه ثابت شده است هر فرد عادی میتواند به چندین زبان تسلط پیدا کند و خوشبختانه مغز انسان در این زمینه نامحدود است و آنچه به ظاهر آنرا محدود می سازد نحوه تفکر انسانهای بالغ است. (مفصل این مطلب را توضیح خواهم داد)

از بحث دور نشویم به واژه (بهترین) توجه کنید؛ اگر بخواهیم به بهترین سن یادگیری اشاره کنیم باید چندین نظریه در آموزش زبان انگلیسی را مورد بحث قرار دهیم که نتیجه ان اینگونه خواهد بود که باتوجه به شرایط هوشی، ذهنی، بلوغ جسمی و فکری ، شرایط خانواده این سن متغییر خواهد بود. اما اگر به دنبال  مناسبترین زمان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی باشیم ، پاسخ  واضحتری را دریافت خواهیم کرد.

با توجه به امکانات کشور، فضای آموزشی و نوع سیستم آموزشی ایران، سنین ۴ تا ۶ سالگی مناسبترین زمان برای آغاز یادگیری زبان انگلیسی (آواهای انگلیسی و کلمات ساده در حد سلام و احوالپرسی های ابتدایی) و ۷ تا ۹ (برای آغاز یادگیری ۴ مهارت انگلیسی) و به عبارت دیگر حضور در کلاسهای موسسات است. (کامنت نزارین که با دلیل و مدرک ثابت کن…، وقت ندارم ولی در آینده ای نزدیک مدارکش رو هم رو سایتم میزارم!)

 

نکته آخر…

بدینوسیله از کلیه والدین حساس عزیز تقاضامندم که اینقدر زبان انگلیسی را قربانی دروس مدرسه نکنید، بخدا مهندسی که نتونه انگلیسی صحبت کنه به درد این مملکت نمیخوره، به جان خودم تو کلاسام دانشجوی دکترا داشتم که تازه میخاسته سلام و احوالپرسی انگلیسی رو یادبگیره…!

به فرزندانمان اعتماد به نفس بدهیم، آنها میتوانند بهترین باشند…

به قول سهراب:

پشت دانایی اردو بزنیم!

 

ارادت،

م.ج.مردان

تا کنون ۰ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.