09352949765

راهنمای نگارش نامه درخواست کار انگلیسی و نگارش انگیزه نامه (SOP)

راهنمای نگارش نامه ی درخواست کار انگلیسی

بار دیگر سلام،

با توجه به استقبال بسیار خوبی که از بخش عبارات رایج در نامه های انگلیسی شد و همچنین درخواست هایی که از آن بخش صورت گرفت، اینبار این بخش را به چگونگی نگارش یک نامه ی درخواست همکاری (درخواست شغلی) اختصصاص می دهم.

راهنمای نگارش نامه ی درخواست شغلی انگلیسی

راهنمای نگارش نامه ی درخواست شغلی انگلیسی

قبل از هر چیز باید به خاطر داشت که چنین نامه هایی در گروه مکاتبات رسمی دسته بندی می شوند و لذا در استفاده از کلمات و جمله بندی های آن می بایست دقت بسیار کرد.

نکته ی قابل توجه دیگر اینکه براساس تحقیقات دانشگاهی در آمریکا، یک کارفرما حداکثر زمانی را که به خواندن نامه و رزومه ی شما می دهد ۲۰ ثانیه است (حداکثر ۲۰ ثانیه). براین اساس نامه ی درخواست کاری می بایست تا حد امکان مختصر، مفید و سرشار از کلمات کلیدی باشد (منظور از کلمات کلیدی، لغاتی هستند که به شغل مورد نظر مربوط هستند و در بیشتر از سوی خواننده ی نامه مورد توجه قرار می گیرند.

نامه ی زیر، درخواست کاری اینجانب در ۴ سال پیش به یکی از شرکت های خارجی مستقر در مشهد است که استقبال خوبی نیز مواجه شد.

جزئیات و شرح هر بخش در انتهای نامه ی ذکر شده است.

جهت نگارش دقیق تر این نامه به بخش زیر “عبارات رایج در نامه های انگلیسی” مراجعه فرمایید.

برای خرید راهنمای جامع نامه نگاری انگلیسی به همراه ۱۲ نمونه استاندارد نامه های رسمی و تجاری انگلیسی (به صورت جملات آماده همراه با توضیحات کامل فارسی) اینجا کلیک کنید:

قیمت این پک کامل و کاربردی تنها ۲۵ هزار تومان

(توصیه شده به تمام مدیران حرفه ای)

230,000 ریال – خرید

__________________________________________________________

Mohammad J. Mardan 1

NICCO Company direct manager, 2

Dear Mr. Akymoto, 3

It is with great enthusiasm that I submit my proposal and my resume in consideration for holding “resume writing workshop” at NICCO Company. I am a B.A. of English Translation (Imam Reza University of Mashad), and have earned certification in Teaching Training Courses (T.T.C). Having 6 years of experience in teaching conversation courses, also having held different workshops on “how to write a Resume?”, I am confident in my ability to become a member of your teaching staff. 4

The Enclosed resume will highlight my career achievement. My goal is to develop and maintain and open, honest, communicative, and supportive classroom, in which each student feels safe, secure, special, and appropriately challenged.

I would enjoy the opportunity to have a meeting with you to discuss how my diverse skills and experience will enable me to make a valuable contribution to you. Thank you for your time and consideration. 6

Sincerely Yours, 7

M.J.Mardan

__________________________________________________________

۱. در قسمت بالای نامه، سمت راست، نام نویسنده ی نامه ذکر می گردد. در برخی از نامه ها توصیه می شود آدرس فرد هم ذکر گردد.

۲. در این قسمت نام شرکت، موسسه و یا کمپانی مورد نظر را می نویسید.  دقت نمایید نام هر شرکت می بایست دقیقا مشابه آنچیزی باشد که در سربرگ یا وبسایت آن مرکز درج شده است.

۳. نام خانوادگی شخصی را که قرارست نامه را بخواند (مدیر مرکز یا مدیر بخش کارگزینی) را با توجه راهنمای نامه نگاری که آدرس آن در انتهای همین بخش آمده است ، بنویسید. از هرگونه اشتباه املایی در نام خانوادگی مخاطب پرهیز کنید.

۴. در پاراگراف اول هدف خود را از نوشتن این نامه بیان می کنید،(مثلا: استخدام به عنوان مسئول روابط عمومی شرکت). پس از آن توضیح مختصر و صادقانه ای از خود ، مهارت ها و سوابق کاری درخشان خود می دهید. این توضیحات می بایست عاری از هرگونه بزرگ نمایی و اغراق باشد چراکه هدف اصلی از این نامه درخواست یک جلسه ملاقات حضوری با مسئول مربوطه است.

۵. پاراگراف دوم مخصوص شماست. دلایلی را که باعث می شود احساس کنید در پست مربوطه می توانید موفق شوید دکر کنید. (مثلا: روابط عمومی بالا ، تسلط کامل به زبان انگلیسی ، خط خوش، مدیریت بالا، و…)

۶. در پاراگراف آخر بصورت خیلی رسمی از مسئول مربوطه درخواست یک جلسه ی حضوری می نمایید و از وقتی که به خواندن نامه ی شما اختصاص داده اند تشکر می کنید.

۷. نامه را با یکی از عبارات پایان نامه که در آدرس زیر آمده است تمام می کنید

لطفا سوالات خود را از بخش نظرات مطرح نمایید.

_____________________________________

انگیزه نامه چیست؟ (SOP)

انگیزه نامه یا Statement of Purpose، نامه ای است که به شما در پذیرش شغل مورد نظر و بورسیه شدن در دانشگاه های خارجی کمک میکند، به جرئت میتوان گفت داشتن انگیزه نامه حرفه ای که توصیه یک فرد با اعتبار را نیز در خود داشته باشد، پروسه پذیرش شما را تا حد زیادی تضمین میکند، اما تمام این اتفاقات زمانی رخ میدهد که SOP را درست نوشته باشید.

راهنمای نوشتن SOP یا انگیزه نامه – چطور SOP بنویسیم؟

آکادمی آموزش زبان انگلیسی وآیلتس مردان وب به شما کمک خواهد کرد تا یاد گرفتن مراحل و اصول نوشتن SOP، به راحتی بتوانید انگیزه نامه مورد نظر را خودتان بنویسید و در شرایطی که وقت کافی برای این کار ندارید میتوانید از آموزگارهای متخصص ما در آکادمی کمک بگیرید، در ادامه به شما خواهیم گفت انگیزه نامه یا SOP حاوی چه مطالبی است.

راهنمای نوشتن SOP یا انگیزه نامه

کاربرد SOP یا انگیزه نامه

انگیزه نامه درباره دلایل و انگیزه شما از تحصیل در دانشگاه مورد نظر توضیحاتی ارائه میدهد تا تیم نظارت دانشگاه مورد نظر بتوانند ارزیابی کنند که شما چه کسی هستید؟ برای چه قصد مهاجرت و ادامه تحصیل دارید ؟ علایق و هدف شما چیست و به سوالت زیادی با همین مضمون میتوان از طریق یک انگیزه نامه خوب پاسخ گرفت.

یک انگیزه نامه خوب به طور قطع شانس اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر و کار در شرکت دلخواهتان را افزایش میدهد و حتی باعث پوشش نقاط ضعف شما مانند نمره های نه چندان خوب می شود در حالیکه یک انگیزه نامه بد می تواند یک رزومه خوب را بی تاثیر کند.

انگیزه نامه به طور غیر مستقیم، پاسخ گوی سوالات زیر است:

 • هدف شما از انتخاب این دانشگاه برای تحصیل چیست؟
 • به چه دلیلی این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
 • نکات مثبتی که باعث جذب شما به این دانشگاه شده، چیست؟
 • به شغل های متفرقه علاقه دارید یا کارهای پژوهشی؟
 • آیا می ‌خواهید با استاد خاصی کار تحقیقاتی انجام دهید؟
 • آیا توانایی خاصی دارید که به درد برنامه ‌های علمی دانشگاه بخورد؟
 • چه تفریحاتی برای خود در دوران غیر از تحصیل دارید؟
 • چه شرایطی خاصی دارید که لازم است دانشگاه از آن مطلع باشد؟
 • برای مهاجرت و زندگی در محیط جدید چقدر آماده اید؟
 • در رشته موردنظر چقدر اطلاعات پایه دارید؟
 • هدف نهایی شما از تجربه تحصیل در این دانشگاه چیست؟
 • بعد از پایان تحصیل برای کار مطابق با رشته موردنظر چه برنامه ای دارید؟

چطور انگیزه نامه یا SOP استاندارد بنویسیم؟

همانند نامه اداری و نامه کاری، نوشتن SOP نیز اصول و استانداردهایی دارد که با رعایت آنها میتوانید، خود را خوب ارائه داده و یا یک توصیه نامه قوی به نبرد قبولی بورسیه موردنظرتان بروید. توصیه میکنیم قبل از شروع نگارش انگیزه نامه چند نمونه خوب را خوب بررسی کنید تا از ساختار اولیه و نحوه جمله بندی ها به کاربرده شده تا حدی آگاه شوید، بعد از آن استفاده از مشاوره افراد متخصص نیز در این زمینه شما را کمک خواهد کرد.

 

همین حالا تماس بگیرید!

call-t-action

call-to-action

تا کنون ۳۱ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

 1. قدیمی نوشته است:

  خیلی خیلی ممنون و سپاسگزارم

 2. حامد کرمی نوشته است:

  Perfect sir. It was the best official letter that I’ve ever seen in my life. Thank you from the bottom of my heart.

 3. ربابه نوشته است:

  Thank you MR.Mardan.How accurate and precise you are!If people working in English teaching activities were acting like you , there wouldnt be such injustice in teaching English to poor people. high costs and time-consuming process and nothing at the end.I wish you luck on your job , which i am sure u dont obviously need it!

 4. محمد جواد مردان نوشته است:

  Dear Robabeh,
  Thats really kind of you.

 5. محمد جواد مردان نوشته است:

  Thats my Pleasure sir.

 6. میلاد نوشته است:

  thank you so much, sir

 7. الهام محمدیان نوشته است:

  با سلام
  من می خوام یک نامه درخواست برای فرصت مطالعاتی بنویسم در قسمت subject ایمیل چه عنوانی رو بنویسم که برای طرف مقابل به چشم بیاد و ایمیل رو باز کنه و بخونه؟

 8. صبا نوشته است:

  سلام
  من میخوام یه نامه به نویسنده مقاله ای جهت راهنمایی در پایان امه ام بنویسم و ازش درخواست کنم در طراحی پرسشنامه کمکم کند چگونه بنویسم؟
  مرسی.

 9. مریم نوشته است:

  با سلام
  اگه براتون زحمتی نیست یک نمونه نامه درخواست برای فرصت مطالعاتی برام ایمیل کنید.
  با تشکر

 10. ژیلا نوشته است:

  سلام می خواستم از استاد دوره ارشدم یک توصیه نامه برای مصاحبه دکتری در خواست کنم. اگر ممکن است یک نمونه برای اینجانب ایمیل فرمایید.
  با تشکر

 11. سپیده موسی زاده نوشته است:

  با عرض سلام واحترام
  بسیار متشکرم و اما اینکه می خواهم یک نامه برای فرصت شغلی تدریس موسسه کیش بنویسم از این نامه کمک می گیرم و امیدوارم موفق شم

 12. مریم محمدی نوشته است:

  با سلام
  اگه براتون زحمتی نیست یک نمونه نامه درخواست برای فرصت مطالعاتی برام ایمیل کنید.
  با تشکر

 13. صابر تورمی نوشته است:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتتون من میخوام یک نامه درخواست کار برای هتل های ترکیه بنویسم خیلی ممنون میشم کمکم کنید.من لیسانس مدیریت جهانگردی از دانشگاه علامه دارم سابقه مدیرت در شرکت های تجاری و مدیرت در مجموعه گردشگری متعلق به خودم و کافی منی حرفه ای دارم و تا حدودی زبان انگلیسی خیلی متشکرم

 14. سید احمد مدرس نوشته است:

  سلام من مدیر بازرگانی یک شرکت تولید قطعات مکایکی خودروهای سبک و سنگین هستم میخواهم یک نامه تمایل به همکاری با شرکتهای خارجی ولوو اسکانیا بنز و ….. و داخلی ایران خودرو و سایپا و…. در زمینه تولید قطعات مکانیکی و لوازم یدکی بنویسم لطفا مرا راهنمایی یا نمونه متن نامه را بنویسد
  باتشکر فراوان

 15. ژاله نوشته است:

  با سلام

  ضمن تشکر از بابت مطالبتون٬ لطفا اگه امکان داره یک نمونه نامه درخواست برای فرصت مطالعاتی برام بفرستین.
  البته ای کاش میذاشتین روی سایت٫ چون ظاهرا خیلی از دوستان مشکل منو داشتنو خواهند داشت.

 16. نیلوفر نوشته است:

  خیلی بهم کمک شد .مرسی

 17. فاطمه میرگلی نوشته است:

  سلام بابت نامتون خیلی ممنونم.برای درس مکاتبات واقعالازم داشتم

 18. ozymandias نوشته است:

  nice

 19. محمد صابر کربلایی کاظم نوشته است:

  سلام من یه نامه میخوام به این عنوان که درخواست قیمت دستگاه سی تی اسکن باشه ۵ سطر خودم تسلط رو زبان انگلیسی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

 20. محمد صابر کربلایی کاظم نوشته است:

  سلام من یک نامه میخوام با رعایت تمام ظوابط مربوطه به شرکت زیمنس جهت پرسیدن قیمت دستگاه سی تی اسکن لطفا ۵ سطر باشه جهت اراهه به استاد نیاز دارم ممنونم

 21. محمد جواد مردان نوشته است:

  با سلام
  لطفا از طریق ایمیل یا تلگرام با بنده درد تماس باشید!

 22. نازی نوشته است:

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبتون
  در صورت امکان ممنون میشم که یک نمونه نامه درخواست فرصت مطالعاتی برام ایمیل کنین. خیلی ممنون

 23. پروین مجیدی نوشته است:

  سلام
  من یه درخواست برای تدریس در دانشگاه میخوام

 24. طیبه نوشته است:

  میخوام یه نامه بنویسم به عنوان کارشناس بهداشت عمومی به هر کشوری ک شده فقط زبان انگلیسی باشه اما بلد نیسم بنویسم?پروژه درسیمه راهنماییم کنید

 25. علی کریم زاده نوشته است:

  سلام من یه نامه درخواست كار در نماینده می خوام ممنون

 26. مریم رودسری نوشته است:

  سلام من به یه نمومه نامه برای فرصت مطالعاتی نیاز دارم

 27. آرزو پیرک نوشته است:

  با سلام و احترام ممنون از سایت خوبتون
  من میخواستم یک نامه انگلیسی بنویسم و از یک محقق انگلیسی زبان درخواست نمایم تا مقاله انگلیسی مرا ویرایش نماید . ممنون میشوم بر ام ایمیل نمایید با تشکر

 28. محمدامین نوشته است:

  سلام ببخشید یک قسمت هست می خواستم به دانم چگونه بنویسم
  What you are enclosing with the letter
  ???????

 29. hadi nobari نوشته است:

  با سلام
  ضمن خسته نباشید و تشکر بابت راهنمایی ها و کمک تون تو سایت اگر امکان داشته باشه یه نامه مبنی بر درخواست همکاری به عنوان مربی فوتبال به باشگاه های خارجی می خواستم در صورت امکان راهنمایی ام کنید بنده دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزش و مربی نوجوانان سپاهان هستم

 30. شیما رحیمی نوشته است:

  با عرض سلام و ادب …
  میخواستم خواهش کنم اگه ممکنه نمونه رزومه و سی وی برای رشته “دبیری زبان انگلیسی” رو مرقوم بفرمایید …
  با تشکر..

 31. وبینار نگارش صحیح sop و cover letter – فروش پکیچ های آموزشی آیلتس و زبان انگلیسی نوشته است:

  […] انگیزه نامه یا Statement of Purpose، نامه ای است که به شما در پذیرش شغل مورد نظر و بورسیه شدن در دانشگاه های خارجی کمک میکند، به جرئت میتوان گفت داشتن انگیزه نامه حرفه ای که توصیه یک فرد با اعتبار را نیز در خود داشته باشد، پروسه پذیرش شما را تا حد زیادی تضمین میکند، اما تمام این اتفاقات زمانی رخ میدهد که SOP را درست نوشته باشید. […]

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.