09352949765

آزمون دولینگو چیست و نحوه برگزاری آن چگونه است؟

آزمون دولینگو (Duolingo English Test :DET) یک آزمون تطبیقی (Adaptive) مبتنی بر کامپیوتر است که میزان مهارت زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می دهد. در طول دو سال گذشته بیشتر از ۵۰۰ دانشگاه و کالج سراسر دنیا داشتن مدرک آزمون دولینگو (Duolingo) را به عنوان یکی از شرایط پذیرش داوطلبان قرار داده اند.

آزمون Duolingo و کرونا

همان طور که می دانید طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمام آزمون های بین المللی در ایران، از جمله آزمون های آیلتس و تافل، با اختلال در برگزاری مواجه شدند. به همین دلیل بسیاری از زبان آموزانی که داوطلب اخذ پذیرش در دانشگاه های بین المللی هستند یا قصد مهاجرت دارند و به مدرک زبان و یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارند، با مشکل مواجه شده اند. برای رفع این مشکل، بسیاری از این مراکز از داوطلبان خود خواسته اند تا به جای شرکت در آزمون های تافل و آیلتس در آزمون دولینگو شرکت کنند، این آزمون حتی در شرایط قرنطینه و شروع ویروس کرونا، با صرف هزینه کم، به راحتی در منزل برگزار می شود و شما می توانید مدرک خود را به نقاط مختلف جهان ارسال کنید.

تفاوت آزمون Duolingo با IELTS چیست؟

نکته مهمی که در آزمون آیلتس وجود دارد، این است که معمولا آیلتس در یک دوره دو روزه در یک مرکز آزمایش داده می شود. تفاوت عمده این دو آزمون، در نحوه ساختار سوالات است. دولینگو سوالات خود را برا اساس توانایی ارزیابی مهارت های انگلیسی فرد طراحی می کند، یعنی اگر شما به یک سوال جواب درست بدهید سوال بعدی سخت تر خواهد بود اما اگر جواب شما غلط باشد، سوال بعدی آسان تر می شود. این نوع ساختار فقط در این آزمون وجود دارد. همچنین برگزاری آزمون دولینگو فقط به صورت آنلاین انجام می گیرد.

آزمون انگلیسی دولینگو چگونه است؟

این آزمون را به سه بخش می توان تقسیم نمود:

 • راه اندازی سریع: در اینجا رهنمودهایی در مورد مقررات و شرایط وضع شده توسط Duolingo ارائه شده است (مجموعا ۱۰ دقیقه زبان می برد و نمره ای ندارد).
 • پرسش های انطباقی: این همان آزمون اصلی است. در این آزمون مهارت های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و قرائت شما سنجیده می شود و به شما نمره داده خواهد شد (۲۵ دقیقه)؛
 • مصاحبه ویدئویی و نمونه ای از نگارش شما: در اینجا از شما خواسته می شود که به چند پرسش که پاسخ قطعی ندارد پاسخ دهید. این بخش نمره ای ندارد اما پاسخ های شما به سازمان های مربوطه ای که نمرات شما را دریافت می کنند ارسال خواهد شد (۱۰ دقیقه).

 

حتما بخوانید: آزمون آیلتس چیست و چند نوع دارد؟ + جزئیات آزمون

 

لازم به ذکر است که عملکرد شما در پرسش های آزمون پرسش هایی که از شما برای نگارش و مصاحبه ویدئویی پرسیده می شود را تعیین خوهد کرد. هدف از طرح این پرسش ها این است که دانش شما نسبت به واژگان انگلیسی، دستور زبان انگلیسی، تلفظ واژگان انگلیسی، لحن صحیح در بیان واژگان، توانایی خواندن و نوشتن و درک مطلب شنیداری است. ظاهر شدن پرسش ها در هر یک از این مهارت ها، به غیر از دو پرسش آخر نظم و ترتیب خاصی ندارد و کاملا تصادفی است؛ دو پرسش آخر شامل یک پاسخ تشریحی طولانی (بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه) و یک پاسخ شفاهی (۳۰ تا ۹۰ ثانیه) می شوند.

آیا مدرک آزمون دولینگو معتبر است؟

هرچند آزمون زبان دولینگو، از جمله جدیدترین آزمون های زبان انگلیسی است که در سطح جهانی برگزار می‌شود، اما همچنان متقاضیان این آزمون، نسبت به اعتبار مدرک آن دچار تردید هستند. بهتر است بدانید که این آزمون در ابتدا برای اپلای و پذیرش دوره های کارشناسی دانشگاه های آمربکا برگزار می‌شد.

به مرور، دولینگو توسط دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزشی، معتبر شناخته شد و هم اکنون دانشگاه های دو کشور کانادا و آمریکا، بیشترین پذیرندگان مدرک این آزمون هستند. علاوه بر این ها کشورهایی همچون: استرالیا، فرانسه، بلژیک، انگلستان و هلند نیز، اقدام به پذیرش مدرک دولینگو می‎کنند.

برای کسب اطمینان بیشتر، راجع به دانشگاه های پذیرنده دولینگو، توصیه می‌کنیم به آدرس https://englishtest.duolingo.com/institutions مراجعه کرده و مرکز علمی مورد نظر خود را در لیست این صفحه پیدا کنید.

مصاحبه ویدئویی دولینگو چگونه است؟

این آخرین بخش آزمون دولینگوست و شما دو وظیفه در اینجا دارید: یکی اینکه به صورت شفاهی به موضوع انتخابی خود در حد ۱ تا ۳ دقیقه پاسخ دهید (و پاسخ شما به صورت ویدئویی ضبط می شود) و دوم اینکه به موضوع منتخب خود در حد ۳ تا ۵ دقیقه پاسخی کتبی دهید. برای هر یک از این کارها ۳۰ ثانیه زمان برای خواندن و انتخاب موضوع و برنامه ریزی جهت ارائه پاسخ در اختیار خواهید داشت. همانطور که بیان شد این بخش فاقد نمره است اما پاسخ های شما به نهادهای مربوطه ای که نمرات شما را دریافت می کنند ارسال خواهد شد.

قوانین آزمون انگلیسی دولینگو

از آنجا که این آزمون را در منزل انجام می دهید و Duolingo باید از عدم تقلب شما در این آزمون مطمئن باشد قوانین زیادی هم وضع کرده است! شما باید در اتاقی پرنور تنها باشید؛ گوش هایتان کاملا مشخص باشد (مو آنها را نپوشانده باشد)؛ نباید عینک آفتابی یا هدفون استفاده کنید و حق استفاده از قلم و کاغذ هم ندارید. همه این مقررات برای اطمینان از عدم تقلب شرکت کننده تدبیر شده اند. شما باید تمام این مقررات را رعایت کنید و اگر حتی یک مورد را هم رعایت نکنید (و مثلا از تلفن همراه خود استفاده کنید یا نوت برداری کنید) دولینگو شما را از شرکت مجدد در آزمون منع خواهد کرد.

شاید این پرسش در ذهن شما ایجاد شده که چه کسی از تقلب من با خبر می شود؟ به محض اینکه آزمون شروع شد نرم افزار آزمون صفحه نمایش شما را ضبط می کند؛ همچنین این نرم افزار دارای پروتوکل هایی است که خروج از مرورگر یا باز کردن تب جدید را تشخیص می دهد. همانطور که در مقررات آزمون زبان انگلیسی Duolingo صریحا اعلام شده است، دولینگو این حق را برای خود محفوظ می داند که در صورت صلاحدید، آزمون شما را تایید نکند یا حتی نتایج آزمون های قبلی شما را باطل اعلام کند بی اینکه پولتان را استرداد کند. بسته به شدت تخلف و تقلب شرکت کنندگان ممکن است از شرکت مجدد به صورت دائمی محروم شوند.

منابع ازمون دولینگو

آزمون دولینگو بیش از ۲ سال است که در حال برگزاری است و به همین دلیل اطلاعات کافی و دقیقی راجع به جزئیات منابع مورد استفاده در طراحی سؤالات آزمون در دست نیست. اما مهم ترین و بهترین منبع برای شناخت و پیش بینی سؤالات این آزمون، مطالعه سؤالات دوره های گذشته آن است.

از سوی دیگر، تمامی کتاب ها و منابعی که به تقویت دانش زبان انگلیسی شما کمک می‌کنند را باید در برنامه خود قرار دهید. منابعی مانند فیلم ها، موسیقی، کتاب های داستان، کتاب های منبع و دیکشنری ها، به این شرط که مطابق و متناسب با سطح دانش‌تان استفاده شوند، منجر به قبولی شما خواهند شد.

 

حتما بخوانید: چگونه برای آزمون دولینگو آماده شویم؟

 

نحوه ثبت نام در کلاس های آمادگی آزمون دولینگو (آنلاین و حضوری)

برای شرکت در کلاس های تضمینی آمادگی آزمون دولینگو و کسب نمره دلخواه خود در این آزمون شما عزیزان می توانید نام و نام خانوادگی خود را به همراه تلفن تماس خود به دایرکت پیج اینستاگرام IELTSmix یا شماره  ۰۹۳۵۲۹۴۵۶۷۵در واتس اپ ارسال نمایید. همچنین می توانید به صورت مستقیم با شماره ۰۵۱۳۸۸۴۰۴۰۶ تماس حاصل فرمایید.

 

تا کنون ۲ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

 1. نام شما... نوشته است:

  سلام
  شما کلاس های انلاین دولینگو دارید؟
  میشه راهنمایی کنید؟
  ممنون

 2. محمد جواد مردان نوشته است:

  سلام، بله ، لطفا با شماره تلفن ۰۹۳۵۲۹۴۹۷۶۵ تماس حاصل فرمایید.

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

سوالی ندارید؟