09352949765

۹ راهکار موثر برای تقویت تلفظ لغات انگلیسی

 بسیاری افراد از صحبت کردن به زبان انگلیسی در جمع دوستان خود ترس دارند و در صورت تلفظ اشتباه، خجالت زده می‌شوند. همین امر در بسیاری از موارد باعث عدم پیشرفت فرد در یادگیری زبان انگلیسی شده. احساس خجالت در هنگام مکالمه انگلیسی در مورد کسانی که به کشور های انگلیسی زبان مهاجرت کرده اند، مشکل آفرین است زیرا این موضوع از ایجاد ارتباط این افراد با دیگران جلوگیری می‌کند و سبب عدم اعتماد به نفس آنان می‌شود. اما جای نگرانی وجود ندارد چرا که بسیاری از راهکار های تقویت تلفظ لغات انگلیسی وجود دارند که به تصحیح تلفظ کلمات هنگام مکالمه کمک می‌کنند. از نظر دانشمندان یادگیری کامل و بدون نقص و با لهجه بومی زبان خارجه بعد از سن سیزده سالگی تقریبا غیر ممکن است، اما راهکار هایی در این زمینه وجود دارد که بی تاثیر نیستند و باعث بهبود در مکالمات می‌شوند.

چرا تلفظ لغات انگلیسی دشوار است؟

یکی از مهمترین دلایلی که باعث سخت و پیچیده بودن تلفظ بعضی از لغات انگلیسی می‌باشد، این است که زبان انگلیسی متشکل از چندین زبان است و کلمات زیادی از کشور هایی نظیر یونان، فرانسه، آلمان و زبان های محلی کلتیک و گالیک وارد این زبان شده است. زبان انگلیسی به طور کلی پذیرای ورود سایر زبان های زنده دنیا است و اخیرا نیز کلماتی از هند وارد زبان انگلیسی شده است. یکی دیگر از دلایلی را که باعث می‌شود در مکالمات خود تلفظ صحیح نداشته باشیم، عدم وجود بسیاری از آوا ها در زبان فارسی است. در زبان انگلیسی آوا هایی وجود دارد که فارسی زبانان هرگز از آن استفاده نمی‌کنند. همین امر سبب تلفظ غلط لغات انگلیسی می‌شود.

چگونه تلفظ صحیح داشته باشیم؟

در ادامه مهمترین نکاتی که به زبان آموزان کمک می‌کند تلفظی صحیح و نزدیک به انگلیسی زبانان داشته باشند، آمده است. فراموش نکنید که در ابتدای راه نباید انتظار لهجه عالی و بی عیب و نقص داشته باشید بلکه باید با صبر و تمرین بسیار به این مهارت دست یابید.

تند حرف زدن را کنار بگذارید!

بسیاری از زبان آموزان در ابتدای کار تصور می‌کنند اگر سریع صحبت کنند، مسلط و حرفه ای به نظر می‌رسند. در صورتی که این باور اشتباه است و تند صحبت کردن باعث تشدید عادت های نادرست در تلفظ لغات می‌شود. بنابراین توصیه شده است که آرام و شمرده صحبت کنید تا وقت کافی برای فکر کردن روی تلفظ صحیح لغات را داشته باشید.

با زبان و دهان خود تمرین کنید.

تلفظ بسیاری از حروف انگلیسی روش خاصی دارد و شما در ابتدا باید بتوانید حروف دشوار را به درستی بیان کنید سپس آن را در لغات به کار ببرید. این مهارت یک قابلیت فیزیکی محسوب می‌شود و نیاز به تمرین دارد. شما باید عضلات زبان، دهان و لب خود را به تلفظ آوا های زبان انگلیسی عادت دهید. به همین منظور روزانه مقابل آینه به تمرین تلفظ حروفی که تلفظ خاص دارند، بپردازید.

با صدای بلند روخوانی کنید.

سعی کنید متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. این تمرین نه تنها باعث مسلط شدن شما در مکالمه می‌شود بلکه با تکرار کردن، به درک درستی از مکث ها و استرس ((stress هایی که در کلمات باید رعایت کنید می‌رسید.

به استرس ((stress کلمات توجه کنید.

آهنگ و نوع حسی که در بیان کلمات باید رعایت شود بستگی به استرس کلمه دارد. در کلمات چند بخشی، قسمتی از کلمه با استرس بیان می‌شود و به عبارتی دیگر محکمتر و کشیده تر ادا می‌شود. دقت به استرس کلمات بسیار اهمیت دارد چرا که تغییر در محل آن، ممکن است موجب تغییر در معنای کلمه شود!

از فرهنگ لغت معتبر استفاده کنید.

داشتن یک فرهنگ لغت (دیکشنری) معتبر از لازمه های یادگیری زبان انگلیسی است. سعی کنید فنوتیک ها (Phonetics)را بیاموزید و به فنوتیکی که در کنار هرکلمه در دیکشنری نوشته شده است دقت کنید. استفاده از دیکشنری های گویا به شما در تلفظ صحیح لغات بسیار کمک می‌کند.

حتما بخوانید: ویژگی های بهترین دیکشنری زبان انگلیسی چیست؟

به انگلیسی زبانان گوش دهید!

تاثیر گوش دادن بر تقویت تلفظ لغات انگلیسی

یکی از مهمترین راهکار های تقویت تلفظ زبان انگلیسی گوش دادن به پادکست ها و موسیقی های انگلیسی و یا تماشای فیلم و کارتون انگلیسی زبان است. یکی از مشکلاتی که زبان آموزان با آن مواجه هستند، عدم حضور در جامعه انگلیسی زبان است و به همین دلیل اکثر آنان در مهارت مکالمه با مشکل روبرو می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما به فایل های صوتی انگلیسی گوش داده شود، تا تلفظ صحیح کلمات را بهتر درک گردد.

خودآگاهی داشته باشید.

صدای خود را در هنگام خواندن یک متن انگلیسی ضبط کنید و سپس به آن گوش دهید. وقتی از بیرون به صدای خود گوش دهید باعث می‌شود که متوجه اشتباهات خود شوید و به اصلاح آن بپردازید. در صورت بروز هر اشتباهی در تلفظ، سعی کنید حتما و خیلی سریع آن را رفع کنید چرا که ممکن است به تلفظ اشتباه عادت کنید و اصلاح آن غیرقابل امکان شود.

تقلید کنید!

در هنگام تماشای فیلم انگلیسی، یکی از شخصیت های فیلم را انتخاب کنید و سعی کنید که دقیقا مثل او صحبت کنید. این امر باعث می‌شود که ذهن شما به تلفظ صحیح کلمات و بیان بهتر جملات عادت کند. از دیگر راهکار های تقویت تلفظ لغات زبان انگلیسی این است که هنگام گوش دادن به موسیقی انگلیسی، با خواننده همخوانی کنید و سعی کنید دقیقا مثل او به بیان لغات بپردازید.

مهندسی معکوس کنید!

در اینجا مهندسی معکوس به این معنی است که طرز صحبت کردن انگلیسی زبانانی که فارسی صحبت می‌کنند را تقلید کنید. شاید در ابتدا به نظر خنده دار باشد اما این کار سبب فعال سازی بسیاری از اصوات در ذهن شما شده و دهان و زبان شما به تلفظ آوا هایی خاص عادت می‌کند. نکته جالبی که با این تمرین به آن می‌رسید این است که همانطور که تلفظ انگلیسی برای فارسی زبانان دشوار است، تلفظ حروف و عبارات فارسی نیز برای سایر زبان ها سخت است و به همین دلیل به درستی نمی‌توانند کلمات فارسی را بیان کنند.

سخن پایانی

قبل از انجام راهکار های تقویت تلفظ لغات انگلیسی در ابتدا برای خود مشخص کنید که قصد دارید به چه لهجه ای مکالمه انجام دهید؟ این انتخاب شما را از خیلی سردرگمی ها هنگام یادگیری تلفظ کلمات آزاد می‌کند. در پایان باید اضافه کرد که رسیدن به جایگاه مطلوبی در زمینه تلفظ صحیح نیازمند صبر و تمرین است و ممکن از زمان بر باشد اما امکان پذیر است، به شرطی که با تلاش همراه باشد.

 

تا کنون ۰ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

سوالی ندارید؟