09352949765

چگونه دایره لغت انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به زبان انگلیسی علاقه مند می باشید، حتما این سوال در ذهنتان به وجود آمده که چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهید؟ هر چه دایره لغات بیشتری بدانید و در زمان مناسب از آن ها استفاده کنید، شما را فردی اجتماعی و حرفه‌ای تر جلوه می‌دهد.

یادگیری واژگان صرفا برای درک لغات نیست بلکه مسئله ای که اهمیت دارد حفظ کردن لغات و کاربرد آن ها در جای مناسب خود است. برای اینکه در زبان انگلیسی به فردی مسلط تبدیل شوید از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که دایره لغات انگلیسی خود را به صورت مستمر به روز یا به اصطلاح آپدیت کنید. پس اگر می خواهید به پاسخ پرسش خود برسید این نوشته را مطالعه کنید تا ببینید چگونه  می شود دایره لغات خود را افزایش دهید.

یادگیری زبان انگلیسی چه اهمیتی دارد؟

امروزه زبان انگلیسی در دنیا حرف اول را می زند به طوری که اکثر کشور های جهان زبان رسمی‌شان انگلیسی است. پس یادگیری این زبان امری مهم و ضروری تلقی می شود. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارید تبریک می گوئیم چند قدم از بقیه جلوتر هستید و زودتر می توانید پیشرفت کنید.

طی تحقیقات انجام شده توسط شرکت برسین، شرکت هایی که کارمندان آن‌ها از دانش لغات خوبی برخوردارند، ۱۱۳ برابرنسبت به شرکت های دیگر ماهرتر و کارآمدتر بوده اند. در مقابل آمار دیگری از تحقیقات جهانی ارائه شده که نشان می دهد ۸۳ درصد کارمندان مهارت انگلیسی ضعیفی دارند که این اثر منفی بر روی فروش و در نهایت کارآمدی آن‌ها در شرکت می گذارد. در ادامه چند روش ساده که به یادگیری زبان انگلیسی و افزایش دایره لغات به شما معرفی می کنیم.

 

حتما بخوانید: بهترین و ساده ترین روش یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

 

با علاقه زیاد انگلیسی مطالعه کنید

برای افزایش دایره لغات انگلیسی خود مطالعه کنید. خواندن رمان باعث آشنایی شما با لغات جدید و همینطور رو به رویی با لغات قدیمی می شود. مطالعه روشی موثر برای گسترش دامنه لغات به حساب می آید. به طوری که مهارت نوشتن و صحبت کردن شما را افزایش می دهد. از این رو، هنگام مطالعه با دقت به لغات توجه کنید و کلماتی که برایتان جذابیت دارد و حس می کنید مهم است را رنگی کنید یا زیر آنها خط بکشید. به طور کلی علاوه بر خواندن کتاب می توانید  از مجله، روزنامه یا اینترنت استفاده کنید و در موضوعات مختلف مطالعه داشته باشید.

 دیکشنری بهترین همراه

دیکشنری، از منابع اصلی برای یادگیری لغات  می باشد که به شما در افزایش دامنه لغات کمک می کند. نسخه های چاپی، نرم افزاری و حتی آنلاین دیکشنری وجود دارد و می توانید از آن‌ها بهره ببرید. هنگام یادگیری لغات به املا، تلفظ و نقش دستوری آن‌ها توجه کنید. اگر لغات به چشم شما جدید و تازه می آید حتما مثال های دیکشنری را بخوانید تا بیشتر در ذهنتان باقی بماند.

استفاده از دفترچه لغت

داشتن دفترچه برای یادداشت لغات جدید و همچنین ضبط لغات قبلی که فرا گرفته اید لازم بوده و در افزایش دایره لغات انگلیسی به شما کمک فراوانی می کند. به این صورت که هر موقع بخواهید می توانید به آن مراجعه کرده و ببینید چه لغاتی را یاد گرفته اید و چه لغاتی را بیشتر باید تمرین کنید.

روزی یک لغت تمرین کنید

از اشتباهات رایج زبان آموزان این است سعی دارند تمام واژگان را به صورت ناگهانی بیاموزند. یادگیری، زمانی موثر خواهد بود که با هدف (هر روز یک کلمه) باشد. همچنین به خاطر بسپارید برای اینکه در ذهن شما لغات ماندگار شود، باید کلمه را از لحاظ معنی، تلفظ، دستور زبان بیاموزید. به یاد داشته باشید اینکه هر روز یک لغت را تمرین کنید به این معنی نیست که حتما روزی یک کلمه بلکه منظور این است یک برنامه کلی برای یادگیری لغات طراحی کنید.

دقت در ریشه کلمات

از ابزار های قوی برای یادگیری و درک لغات این است که ریشه کلمات را بدانیم. بسیاری از کلمات در زبان انگلیسی ریشه لاتین و یونانی دارد. اگر شما تعداد کمی از این ریشه ها را به همراه پسوندها و پیشوندها آن‌ها یاد بگیرید، می توانید نسبت به معنی بسیاری از لغات آگاه شوید.

با تکرار، دایره لغات را تقویت کنید

از دیگر روش ها برای یادگیری لغات ایده تکرار با فاصله است. با تحقیقاتی که روی مغز و حافظه صورت گرفته نشان می دهد خاطرات جدید خیلی زود کمرنگ می شود و اگر انسان آن‌ها را مرور نکند محو و به فراموشی سپرده می شود. پس باید با تکرار از فراموشی جلوگیری کرد تا همیشه در ذهن باقی بماند. به همین دلیل است که معلمان همیشه از دانش آموزان می خواهند تا درس هایی که تدریس می شود، همان روز مرور کرده تا در ذهنشان برای همیشه ماندگار شود. فلش کارت و جعبه لایتنر ابزاری هستند که به وسیله آن‌ها می توانید ایده تکرار با فاصله را در خود تقویت کرده و همینطور نرم افزارهای دیگری هم برای گوشی وجود دارد که همین کار را انجام می دهند.

یادگیری لغت در غالب متن

تحقیقات نشان دهنده آن است که افراد لغات را در قالب متن بهتر فرا می گیرند. به همین خاطر نباید به سراغ کلماتی برویم که با هم بیگانه هستند و هیچ ارتباط معنایی بین آن‌ها وجود ندارد. با خواندن لغات جدید در داستان، موزیک، یا حتی زندگی روزمره اگر با الهام از زمینه اصلی باشد مفهوم روشن و واضح تری را القا می کند. همچنین به کمک این روش می توانید چندین لغت جدید را به ذهن خود بسپارید.

برای واژگان ارتباط شخصی و عاطفی خلق کنید

زمانی که چیزی را با تمام وجود حس می کنید، از یاد بردن آن برای شما دشوار می شود. متخصصین مغز و اعصاب بر این باورند زمانی که در مورد موضوعی لغات و جملات تازه ای را مطالعه می کنید، فعالیت مغزی شما افزایش می یابد. به ویژه وقتی که این موضوع دارای اطلاعات شخصی همراه با عواطف باشد. این روش به شدت دامنه لغات شما را بیشتر می کند. با تلفیق لغات جدید و تجربه های شخصی می توانید آن‌ها را به خوبی در ذهنتان ثبت کنید.

 

تا کنون ۰ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.