09352949765

همه چیز درمورد آزمون تافل

آزمون تافل (TOEFL) یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی است که هر ساله به صورت کاملا استاندارد برای ارزیابی افرادی که دارای زبانی غیر از انگلیسی هستند و متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه های ایالت متحده آمریکا می‎باشند، برگزار می‌شود. در این مقاله تلاش کردیم، سؤالات مربوط به این آزمون را دسته بندی کرده و تمامی ناگفته های آزمون تافل را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

آزمون تافل

 

آزمون تافل چیست و چرا برگزار می‌شود؟

این آزمون در کنار آیلتس، از معتبرترین آزمون های بین المللی است که بیش از ۱۳۰ کشور در دنیا و  ۹۰۰۰ دانشگاه و مؤسسه علمی در سطح جهان آن را معتبر می‎دانند. تافل TOEFL مخفف کلمات Test of English as a Foreign Language و به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است.

مؤسسه غیر انتفاعی Educational Testing Service که در آمریکا قرار دارد اقدام به برگزاری این آزمون می‎کند. البته از سال ۲۰۰۶ میلادی مؤسسه دیگری به نام Sylvan Learning در کنار ETS  آزمون اینترنتی تافل را پشتیبانی می‌کند. علاقمندان به تحصیل، کار و مهاجرت به ایالات متحده آمریکا باید در بخش های مختلف این آزمون که در ادامه به آن ها می‌پردازیم، با تلاش و تمرین بسیار،نمره قابل قبولی کسب کنند.

 

حتما بخوانید: آزمون آیلتس چیست و چند نوع دارد + جزئیات آزمون

 

ثبت نام تافل در ایران

این آزمون صرفا از طریق مؤسسات معتبر انجام می‎شود. در ایران، مؤسسات دارای مجوز رسمی در برخی شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، اصفهان و تبریز اقدام به برگزاری آزمون و ثبت نام متقاضیان می‌کنند. بهتر است برای شرکت در تافل، حداکثر دو ماه پیش از روز برگزاری، اقدام به ثبت نام نمایید. زیرا در روزهای پایانی و منتهی به آزمون، ۴۰ دلار بیشتر از هزینه معمول را باید پرداخت کنید.

احتمالا سؤال بعدی شما این است که چگونه از تاریخ آزمون و مؤسسات مجاز به برگزاری تافل در ایران مطلع شویم؟ بهترین و معتبرترین مرجع پاسخگویی به این قبیل سؤالات سایت رسمی ثبت نام و اعلام نتایج آزمون تافل به نام  ets.org می‌باشد. اگر قصد تغییر تاریخ آزمون خود را دارید، نهایتا ۴ روز پیش از روز آزمون، مجددا وارد سایت ets.org شده و از طریق حساب کاربری خود و پرداخت مبلغی معادل ۶۰ دلار، زمان آزمون را به تعویق بیندازید.

روش های برگزاری امتحان تافل

نحوه برگزاری آزمون تافل یکی از دو شکل زیر است:

 

آزمون تافل کتبی ( کاغذی)

از نام آن مشخص است که متقاضیان بر روی برگه و به شیوه کتبی امتحان خود را پشت سر می‌گذارند. هزینه آزمون کتبی یا Paper Based تقریبا ۷۵ دلار است و مانند آزمون اینترنتی دارای ۴ بخش امتحانی اصلی است که برای پذیرش در دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر، باید حداقل نمره ۵۵۰ را کسب کنید.

 

آزمون تافل کامپیوتری (اینترنتی)

دقیقا مشابه آزمون کتبی است و تنها تفاوت عمده آن با آزمون کتبی، اینترنتی بودن آن و تکرار چند مرتبه ای آن در هر ماه می‎باشد. نمره کامل هر بخش از ۴ قسمت اصلی آزمون، ۳۰ بوده و در مجموع ۱۲۰ نمره را می‌توانید کسب کنید. فرآیند امتحان، به مدت زمان ۴ ساعت، به صورت اینترنتی و در محلی که از قبل مشخص شده اتفاق می‎افتد، البته یادداشت برداری در این روش مجاز است و از این بابت خیالی آسوده داشته باشید. هزینه ثبت نام در روش اینترنتی حدود ۱۱۰ دلار است و قسمت Listening با استفاده از هدست و نمایش آیتم های امتحانی انجام می‌شود.

 

بخش های مختلف آزمون تافل

۴ بخش زیر را با دقت مطالعه کنید و حتما سؤالات آزمون های برگزار شده قبلی را ببینید تا با فرمت و نحوه پرسش های هر بخش به طور کامل آشنا شوید.

بخش اول: Reading

تعداد سؤالات بین ۳۶ تا ۵۴ عدد است و زمان تقریبی ۶۰ تا ۸۰ دقیقه را باید برای پاسخگویی در نظر بگیرید. موضوع پرسش های این قسمت از مباحثی همچون تاریخ، جغرافیا، زیست شناسی، زمین شناسی و… مطرح می‌شود. توجه کنید که در ریدینگ یا خواندن، با سؤالاتی نظیر لغت، خلاصه ای از متن، جدول، ساده سازی و… مواجه خواهید شد.

 

بخش دوم: Listening

در این بخش با لهجه آمریکایی باید بین ۳۴ تا ۵۱ عدد پرسش را در زمانی میان ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پاسخ دهید. اگر احتمالا مطالب و سؤالات را به سرعت فراموش می‎کنید، حتما با دقت هر۶ فایل صوتی را گوش کرده و سؤالات را نت برداری کنید و پس از اتمام این بخش ۱۰ دقیقه استراحت کنید.

 

بخش سوم: Speaking

در این قسمت با مدت زمان ۲۰ دقیقه باید به ۶ سؤال پاسخ دهید. ۲ پرسش اول مربوط به مکالمه است و به آن ها  Independent یا مستقل می‌گویند. ۴ سؤال بعدی، هر ۳ مهارت نوشتن، خواندن و شنیدن را مورد ارزیابی قرار می‎دهند، به همین دلیل به این دسته از سؤالات Integrated یا تلفیقی گفته می‌شود.

 

بخش چهارم : Writng

بخش رایتینگ برای شما این طور طراحی شده است که دو پرسش را در ۵۰ دقیقه باید پاسخ دهید. به خاطر داشته باشید که در تافل برخلاف آیلتس، خود فرد می‎بایست اقدام به تایپ جواب ها کند. پس مهارت تایپ سریع را هرچه زودتر بیاموزید تا زمان خود را برای پاسخ های صحیح صرف کنید و نه تصحیح املاء کلمات!

 

جتما بخوانید: بهترین مدرک زبان انگلیسی چیست؟

 

اعلام نتایج آزمون تافل

در ایران، تمام شرکت کنندگان در آزمون اینترنتی باید نتیجه خود را ۱۰ روز پس از برگزاری آزمون، بر روی سایت سایت ets.org مشاهده کنند. همانطور که در پاراگراف های قبل گفتیم، نمره کامل آزمون ۱۲۰ است، یعنی هر بخش دارای ۳۰ نمره است. نمره قبولی خاصی برای این آزمون مشخص نشده و دانشگاه های مختلف نمرات متفاوتی را ملاک قرار می‌دهند.

 

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات کامل و مفیدی در رابطه با آزمون TOEFL در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین نحوه ثبت نام آزمون در ایران را توضیح دادیم و خاطر نشان کردیم که از اعتبار و دارای مجوز بودن مؤسسه ای که قصد ثبت نام از طریق آن را دارید، مطمئن شوید. سپس بخش های ۴ گانه این آزمون، تعداد سؤالات هر بخش، زمان پاسخگویی و حد نصاب نمرات را بازگو کرده و در انتها به این نکته اشاره کردیم که نتایج پس از ۱۰ روز و برروی سایت ets.org قابل مشاهده هستند.

تا کنون ۰ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

سوالی ندارید؟