09352949765

چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم؟

پیشرفت ها و دستاوردهای بیشمار انسان در یک قرن اخیر، سبک زندگی او را تا جایی دگرگون کرده که در اغلب کارهای روزمره، مانند نسل های قبلی، نیاز به فعالیت های شدید بدنی و فکری، از میان رفته است. بنابراین برای به دست آوردن هرچیزی ابتدا از خود سؤال میکنیم: آیا آنقدرها ارزش دارد که برای داشتنش پول، زمان و انرژی زیادی را صرف کنیم؟ یادگیری زبان های دیگری جز زبان مادرزادی مان هم از این قاعده مستثنی نبوده و احتمالا شما هم بارها و بارها با این پرسش مواجه شدیدکه: چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم؟

آیا واقعا زحمت و تلاش برای آموزش زبانی دیگر واقعا لازم است؟ آن هم زبانی مانند زبان انگلیسی که از دوران مدرسه به خاطر نحوه آموزش های اشتباه، کم و بیش، سخت و طاقت و فرسا محسوب می‎شد. از این رو، در این مقاله قصد داریم با مزایای یادگیری زبانی خارجی مانند انگلیسی آشنا شوید و اهمیت سرمایه گذاری برای آموزش این زبان واحد جهانی را به خوبی درک کنید.

۴ دلیل هورتر در پاسخ چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم

جان مک هورتر یکی از زبان شناسان معروف دنیا و از اساتید دانشگاه کلمبیا است. او در یکی از سخنرانی های معروف خود که بر روی سایت TED قابل مشاهده است به ۴ مزیت یادگیری زبان خارجی اشاره میکند. او پیش از شروع به بیان این ۴ مزیت مهم، یک جمله قابل تأمل میگوید: “زبان انگلیسی در حال تبدیل شدن به زبانی جهانی است، باید قبول کرد که این زبان، زبان اینترنت، سیاست، سرمایه گذاری، کنترل ترافیک های هوایی و آهنگ های معروفی است که می‌شنویم. زبان انگلیسی همه جا حضور دارد و در کشور پیشرفته و پر جمعیتی مانند چین، ۲۴ دانشگاه در حال تدریس کامل زبان انگلیسی اند و سپس این سؤال مهم را مطرح می کند که چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم؟

مزیت اول: پذیرش یک فرهنگ

برای اینکه با یک قسمت یا تمام یک فرهنگ آشنا شوید، به ناچار باید زبان آن فرهنگ را بیاموزید و این تنها راه موجود است.

مزیت دوم: جلوگیری از زوال عقل

یادگیری هم زمان دو زبان، از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود به یک آدم چند وجهی و تندرست تبدیل شوید.

مزیت سوم: زبان هدایت کننده افکار شما است.

یعنی طرز فکر شما را تغییر می‌دهد و تحول در بینش شما باعث می‌شود؛ جهان بینی های متفاوتی را با زبان های مختلف تجربه کنید و این اغوا کننده است.

مزیت چهارم: سهولت بی اندازه در یادگیری زبان خارجی

مشقت و سختی های فراوانی که در گذشته برای یادگیری زبانی بیگانه، وجود داشت، امروزه کاملا محو شده و از میان رفته است. نوارهای کاست، سی دی، تنها یک کتاب و معلمی که فقط یک ساعت در هفته با او در تماس بودیم. حالا انواع کتاب ها، نرم افزارها و بازی ها در جیب مان جا خوش کرده اند! بله در یک گوشی تلفن همراه که با لم دادن روی مبل میتوانیم هرچه می‌خواهیم را توسط همان گوشی بیاموزیم.

حتما بخوانید: تدریس خصوصی زبان انگلیسی با بهترین مدرس

 

۷دلیل برای فراگیری زبان انگلیسی

پس از بیان ضرورت یادگیری یک زبان خارجی از دیدگاه فرد موفقی همچون اقای جان مک هورتر، اینک به اهمیت آموختن زبان انگلیسی، میپردازیم. انگلیسی، زبانی جهانی است که تأثیرات عمیق بسیاری بر آموزش، رسانه ها، معاملات بین المللی و تعامل میان کشورها برجای گذاشته و به چند دلیل غیر قابل انکار زیر، باید در لیست آموزش های روزانه فردی تان گنجانده شود.

 

دستیابی به شغل دلخواه

از جمله مواردی که امروزه، کارفرماها و مدیران سازمان های موفق در فرآیند استخدامی‌شان، به آن توجه بسیاری دارند؛ میزان آشنایی با زبان انگلیسی برای برقراری تعاملات بین المللی و مطالعه منابع علمی خارجی میباشد.

 

کسب مدارک علمی معتبر داخلی و بین المللی

واضح است که برای گرفتن مدارک معتبر علمی در سطح بین المللی، تسلط در زبان انگلیسی حرف اول را می‌زند. علاوه بر این، قبولی در مقاطع تحصیلی پیشرفته مانند کارشناسی ارشد، دکتری و درج مقالات در سایت ها و مجلات علمی؛ مستلزم آموختن زبان انگلیسی در سطح پیشرفته است.

 

استفاده از اینترنت و مهارت های کامپیوتری

آیا می‌توان زبان انگلیسی به کار رفته در اینترنت و کامپیوتر را نادیده گرفت؟ امروزه برای دستیابی به اطلاعات معتبر در حوزه های مختلف علمی، اقتصادی، بهداشتی و…، نیازمند موتور جست و جوی گوگل هستید. از طرفی نرم افزارهایی مانند آفیس و فتوشاپ همچون گوگل بر پایه زبان انگلیسی طراحی شده اند.

 

سفر به نقاط مختلف دنیا

احتمالا برای شما هم پیش آمده که تمام نیازمندی های سفر به یک کشور خارجی را فراهم کرده باشید اما نگران چگونه ارتباط برقرار کردن با مردم در رستوران ها، تاکسی، فرودگاه، هتل و فروشگاه ها باشید! اینجا است که زبان انگلیسی، به عنوان زبان رایج و شناخته شده جهانی به شما کمک خواهد کرد.

ارتباط با دنیای هنر فراتر از مرزها

فهم و ادراک از فیلم ها، موسیقی، کتاب ها و سایر هنرهای هنرمندان دیگر کشورها، به دو روش اتفاق می‌افتد: ابتدا با یادگیری زبان مادری همه هنرمندان که امکان پذیر نیست و سپس با آموزش زبان واحدی به نام زبان انگلیسی که قسمت قابل توجهی از آثار به این زبان تولید و ترجمه می‌شوند.

 

افزایش میزان تمرکز

محققین و زبان شناسان بر این عقیده اند که افراد دو یا چند زبانه، به علت چرخش مداوم میان زبان مادری با زبانی دیگر و تفکر در جمله بندی زبان دوم، دقت و تمرکز بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

 

مهاجرت

اصولا مهاجرت به یک کشور خارجی، کاری سخت و زمان بر است. هدف شما از مهاجرت چه اقامت باشد یا تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا؛ باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و در ازمون های بین المللی زبان مانند آیلتس آکادمیک و جنرال، نمره قبولی کسب کنید.

 

حتما بخوانید: آزمون آیلتس چیست و چند نوع دارد + جزئیات آزمون

در این مقاله، برای پاسخ به این سؤال که چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم؟ به اهمیت یادگیری زبانی غیر از زبان مادری و ۴ مزیت این امر، در سخنان جان مک هورتر یکی از زبان شناسان معروف دنیا و از اساتید دانشگاه کلمبیا که در کنفرانسTED به آن اشاره کرده بود، پرداختیم.

در ادامه به مهم ترین دلایل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی از جمله به دست آوردن فرصت های شغلی مناسب، یادگیری نحوه جست و جو در اینترنت و آموزش مهارت های کامپیوتری، مهاجرت و … اشاره کردیم. همچنین، یادآور شدیم که این زبان، زبان رایج بین المللی است و بسیاری از تعاملات اقتصادی، سیاسی و حقوقی در سطح بین المللی، بر پایه این زبان شکل گرفته و غفلت از آموزش این زبان مؤثر، منجر به عدم موفقیت در جنبه های مختلفی از زندگی خواهد شد.

 

 

 

 

تا کنون ۰ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.