09352949765

آموزش اصولی زبان انگلیسی برای بزرگسالان

در مجموعه مقالات آموزش زبان انگلیسی مردان وب، به بخش های مختلف زبان انگلیسی، رده های سنی زبان آموزان و انواع متدهای آموزشی اشاره داشتیم. در این مقاله با رویکردی متفاوت به مبحث آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان، به باید و نبایدهای این موضوع می‎پردازیم. در همین راستا، تفاوت های موجود میان آموزش زبان انگلیسی به کودکان و بزرگسالان را بررسی می‎کنیم و در انتها به برترین روش های آموزش زبان به بزرگسالان اشاره خواهیم کرد، همراه ما باشید.

آموزش زبان انگلیسی بزرگسالان

تفاوت آموزش زبان به کودکان و بزرگسالان

در مورد تفاوت های آموزشی دو رده سنی کاملا مجزا و متفاوت، باید گفت که مدرسین به خوبی با این موضوع آشنا هستند و تجربیات بی ‎شماری هم در این رابطه دارند. زیرا اکثر مدرسین هنگام ورود به دنیای تعلیم، ممکن است وارد آموزشگاه ها و مؤسساتی شوند که همان ابتدا با تنوع سنین مختلف در یک کلاس مواجه شوند. بنابراین بسیار ضروری است که آمادگی ذهنی، روانی و علمی برای آموزش صحیح به زبان آموزان داشته باشند تا بتوانند، آموزش ها را مناسب با سطح زبان آموز و نیازهای او به انجام برسانند. اشتیاق یادگیری و مسئولیت یادگیری در دو رده سنی مختلف همچون کودک و بزرگسال، کاملا متفاوت است، از این رو مدرسین هنگام آموزش به هر کدام از این دو سطح، می بایست به نکات متعدد و فراوانی دقت نمایند.

 

 از بزرگترین تفاوت های یادگیری در دو گروه سنی کودک و بزرگسال، انگیزه است

اگر در حال تدریس زبان انگلیسی به گروه های مختلف سنی هستید، دانستن این نکته بسیاز ضروری است که هدف و منشأ درونی یادگیری در کودکان چندان وابسته به محیط بیرون نیست و آن ها به دلیل کنجکاوی های کودکانه خود علاقمند به یادگیری هستند. در حالی که در بزرگسالان نقش و تأثیر عوامل محیطی و بیرونی کاملا پررنگ است. در واقع اگر از بزرگسالان بپرسید که چرا به دنبال یادگیری زبان دوم هستید، پاسخ های متنوعی خواهید شنید. آن ها به عللی همچون مهاجرت، تحصیل، کسب فرصت شغلی خوب، تفریح، سرگرمی و… مبادرت به یادگیری زبان انگلیسی می‎کنند.

به یاد داشته باشید که اهداف و انگیزه های فردی، یکی از دلایل موفقیت و تلاش برای کسب موفقیت است، پس اگر به عنوان مدرس وارد کلاس درسی خود می‌شوید، به این سؤال پاسخ دهید که زبان آموزان کلاس من چرا در کلاس حضور دارند؟ اینگونه می‎توانید به آن ها کمک کنید تا به اهداف خود دست یافته و موفق شوند.

 

حتما بخوانید: بهترین و ساده ترین روش یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

 

روش های آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان، بنا به دلایل گوناگون دارای چالش هایی است که باید در روش تدریسی معلمین زبان انگلیسی مد نظر قرار بگیرد. زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، در مقابل زبان مادری افراد بزرگسال از قوت کمتری برخوردار است.

زبان مادری به سختی اجازه ورود کلمات و اصطلاحات جدید را به حافظه می‎دهد، دقیقا بالعکس کودکان که حافظه آماده‌تری دارند و این امر باعث می‌شود تدریس به کودکان آسان‌تر باشد. البته این جمله به این معنی نیست که بزرگسالان قدرت و قابلیت یادگیری ندارند! بلکه در بزرگسالان با وجود استمرار و مداومت بر یادگیری، یک مرکز فرماندهی گفتاری جدید در مغز شکل می‎گیرد.

 

پشت سر گذاشتن مراحل یادگیری خواندن، شنیدن و گفتن

آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان باید از هر سه مرحله، خواندن، شنیدن و گفتن (مکالمه) عبور کند و به هر سه مرحله فوق به یک اندازه (نه بیشتر و نه کمتر) توجه کرد. در این شیوه، به بزرگسالان آموزش داده می‌شود تا بتوانند هر ۴ مهارت اصلی ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ را تقویت کنند و از طریق تمرین در هر ۳ مرحله ای که نام بردیم، یادگیری درونی شده و همچون زبان مادری ماندگار می‌شود.

تعریف پروژه در طول یادگیری

همانطور که گفتیم یک مدرس خوب پیش از ورود به کلاس، به این سؤال پاسخ می‎دهد که هدف زبان آموزان کلاس از یادگیری چیست؟ به این ترتیب او می‎تواند با خلاقیت، بهترین شیوه ممکن را برای آموزش به کار ببندد.

به عنوان مثال اگر تعداد زیادی از افراد بزرگسال کلاس قصد مهاجرت و یا مسافرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند، معلم می‎تواند پروژه های فردی و گروهی مرتبط با این هدف زبان آموزان را تعیین کند و کلاس را بر اساس همان هدف و تلاش های در مسیر پروژه، مدیریت کند. پروژه هایی مانند بازی کردن نقش خریدار و فروشنده، نقد فیلم و خواندن کتاب های مربوط به جهانگردان باعث افزایش اشتیاق به هدف در زبان آموزان خواهد شد.

 

تغییر زبان تلفن همراه

گوشی های هوشمند با داشتن صدها لغت انگلیسی، منبعی بسیار مفید برای یادگیری لغات و مکان مناسب هر کلمه در جمله است. از سویی دیگر، به این دلیل که گوشی های هوشمند در طول روز، زمان زیادی در اختیار افراد هستند، پس از تغییر منوی زبان به انگلیسی، بزرگسالان بعد از مدت کوتاهی نکات گرامری و لغات کاربردی بسیاری را می‎آموزند.

 

مرور کردن مطالب قبل از رفتن به رختخواب

این شیوه برای بزرگسالان که خود کنترلی بیشتری دارند و بهتر می‎توانند به برنامه های روزانه عمل کنند، روش مفید و پربازدهی است. اگر معلم زبان انگلیسی بزرگسالان هستید و یا خود به عنوان یک فرد بزرگسال اقدام به یادگیری زبان کرده اید، بهتر است بدانید که مرور مطالب یاد گرفته شده قبل از خواب، باعث می‌شود که مغز اطلاعات را در طول خواب رم (REM) به حافظه منتقل کند و از این طریق به طبقه بندی و بازیابی اطلاعات کمک بسزایی می‎کند.

 

حتما بخوانید: چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم؟

 

منابع و محتوای مناسب سن بزرگسالان

طبق یک قاعده کلی، آموزش هر نوع موضوعی نیازمند توجه به سطح دانش و سن فرد می‎باشد. بنابراین استفاده از کتاب، نرم افزار و متدهای ویژه بزرگسالان بسیار ضروری است. البته برخی موارد همچون دیدن انمیشین های زبان اصلی برای هر دو گروه کودک و بزرگسال توصیه می‎شود، اما باید در محتوای انتخابی کاملا دقت داشت.

 

آنچه در مقاله آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان آموختیم:

چالش ها و سختی های آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان در دو سطح مدرسین و افراد بزرگسال، قابل بررسی است. از این رو در این مقاله به تفاوت های آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، میان کودکان و بزرگسالان پرداختیم و در ادامه به روش های یادگیری مناسب بزرگسالان اشاره داشتیم.

روش هایی که از سوی مدرسین صورت می‎پذیرد مانند تعریف و تعیین پروژه های فردی و گروهی متناسب با هدف افراد از یادگیری. روش هایی که فرد بزرگسال به تنهایی می‏تواند به آن مبادرت ورزد همچون مرور مطالب یادگرفته شده پیش از خواب و تغییر منوی تلفن همراه به زبان انگلیسی.

تا کنون ۰ نظر ثبت شده است. شما نیز نظرات و گفتگوهای این مطلب را بخوانید

مشترك خبرنامه ما شويد و ما مطالب مفيد را براي شما ارسال خواهيم كرد :

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

سوالی ندارید؟